چگونه عذرخواهی کنیم؟

  • 27 بهمن 1395
  • 1150
  • 0

چگونه غذرخواهی کنیم؟

برای همه ما پیش آمده است که گاهی کاری کرده باشیم که باعث شده دل کسی بشکند و یا به کسی صدمه ای برسد. ممکن است اموال کسی را ضایع کرده باشیم. بدقولی کرده باشیم. حرفی زده باشیم که نباید میزدیم و سبب رنجش شخص مقابل شده باشیم. در چنین مواقعی احساس شرمندگی و ناراحتی میکنیم و گاها پشیمان میشویم. اما در بسیاری از موارد این شرمندگی را فقط برای خودمان نگه میداریم و از ابراز آن به شخصی که به او آسیب رسانده ایم خودداری میکنیم به بهانه های مختلف:

با خود می اندیشیم :

*** که نکند عذرخواهی مرا نپذیرد

*** اگر عذرخواهی کنم پررو می شود

*** اگر عذرخواهی کنم از رفتار من سو استفاده میکند

و ....

اما اینها بهانه ای بیش نیست چرا که ما شهامت عذرخواهی کردن را نداریم و به دنبال توجیهی میگردیم که دلمان را راضی کند  و ترس ما را بپوشاند.برای اکثر ما عذرخواهی کردن یعنی نشان دادن ضعف و آسیب پذیر بودن به طرف مقابل است و هیچ کس دوست ندارد چنین چهره ای از خود به نمایش بگذارد.

درحالی که باید قبول کنیم که ما هم انسانیم و گاهی اشتباه میکنیم. با وجودی که دوست نداریم به کسی آسیب برسانیم اما گاهی ناخواسته این کار را انجام می دهیم. پس بسیار شجاع هستیم که  می پذیریم ما هم ممکن است اشتباه کنیم. با خود بیندیشید اگر کسی در حق شما بدی کند از او چه انتظاری دارید؟ به این سوال پاسخ دهید و سعی کنید خود نیز همان گونه رفتار کنید.

اگر شخصی بابت مشکلی که برایتان ایجاد کرده است از شما عذرخواهی کند و سعی در جبران رفتار خود داشته باشد به نظر شما فردی ضعیف و آسیب پذیر است؟

اگر این گونه نیست پس نترسید و مطمئن باشید که شما با عذرخواهی کردن نه تنها در نظر دیگران فردی ضعیف شناخته نمی شوید بلکه دیگران شما را فردی منطقی، قابل اطمینان و شجاع میدانند چرا که پذیرفتن اشتباه و عذرخواهی کردن کار هر کسی نیست.

یک عذرخواهی واقعی از3 بخش تشکیل شده است:

1- خیلی واضح و مشخص عذرخواهی خود را بیان کنید.

کلی گویی نکنید. با لحن بد عذرخواهی نکنید. هدف از عذرخواهی کردن تنها کاهش حس ناراحتی و شرمندگی شما نیست. بلکه هدف از عذرخواهی کردن کمک کردن به شخصی است که مورد آسیب قرار گرفته. پس خیلی واضح بگویید: معذرت میخواهم.

گاهی ما اینگونه عذرخواهی میکنیم:

ببخشید ... معذرت میخوام... غلط کردم... حالا راضی شدی؟... حالا آشتی میکنی؟

این نوع معذرت خواهی تنها نشان این است که شما از ناراحتی شخص مقابل به ستوه آمده اید وگرنه پشیمان نیستید.

2-معذرت میخواهم بابت....

مشخص کنید که بابت چه چیزی معذرت می خواهید. حتی در این گام میتوانید با شخص مقابل همدل و همراه شوید تا او کمی تسکین یابد:

معذرت میخواهم که سرت داد زدم . میدانم که داد زدن من ممکن است باعث شده باشد تو احساس بدی پیدا کنی و فکر کنی من دوستت ندارم اما واقعا اینگونه نیست و من فقط کمی عصبانی بودم. با این جمله به وی میفهمانید که احساسش را درک کرده اید و متوجه اشتباه خود هستید.

3- باید آنچه را ویران کرده اید آباد کنید

جبران کردن مهم ترین بخش یک عذرخواهی واقعی است. کاری که اکثر ما از قلم می اندازیم. به همین علت میبینم که گاهی شخص ظاهرا شما را بخشیده است اما رفتارش به حالت قبل برنگشته است. زیرا او هنوز دلشکسته است و شما اصلا سعی نکرده اید تا قلب شکسته او را ترمیم کنید.

اگر میدانید چگونه باید جبران کنید که چه بهتر اگر نمیدانید حتما از شخص بپرسید.

"میدانم قلبت شکسته است اما من واقعا میخواهم جبران کنم. بگو چه کار میتوانم انجام دهم تا حال تو را بهتر کنم؟"

موارد اشتباه:

گاهی عذرخواهی کردن برای ما سخت است و ما سعی میکنیم با انجام کارهایی به شخص مقابل پشیمانی خود را نشان دهیم. مثلا برایش گل میخریم یا خوش رفتاری میکنیم یا سعی میکنیم به طریقی او را هم مقصر جلوه دهیم. اما یادتان باشد مراحل عذرخواهی کردن به همان ترتیبی است که بیان شد. اینکه شما از همسرتان عذرخواهی نکنید وبه جای آن برایش گل بخرید مانند رشوه دادن است نه عذرخواهی کردن. ابتدا از او معذرت خواهی کنید بابت کاری که انجام داده اید وسپس برای جبرانش اقدام کنید. یکی از راه های جبران کردن می تواند گل خریدن یا هدیه دادن باشد اما از این روش نباید به جای عذرخواهی استفاه کنید.

 

نویسنده : زهرا ستوده

 

چگونه عذرخواهی کنیم؟

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 0

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط

logo-samandehi

آمارگیر وبلاگ