چرا برخی از روابط با شکست مواجه می شود؟

  • 8 آبان 1395
  • 1168
  • 0

چرا برخی  از روابط سرانجام خوبی ندارند؟

امروز بسیار میبینیم روابطی را که هنوز به ازدواج نرسیده و شکست میخورند و یا روابطی که منجر به ازدواج شده اند اما پس از مدتی به شکست می انجامد و دو نفر تصمیم میگیرند از یکدیگر جدا شوند.

درک این نکته که چرا برخی از روابط از سرانجام خوبی برخوردار نیستند کمک می کند مراقب باشید روابط خودتان دچار خدشه نشده و به شکست منجر نشود.

روابط به دلایلی با شکست مواجه می شوند که ما به طور کلی آنها را به دو بخش تفکیک میکنیم:

اول:شما فرد مناسبی را انتخاب کرده اید اما طریقه صحیح برقراری ارتباط و عشق ورزی را به درستی نمی دانید

ممکن است شما و همسرتان/نامزدتان از عادت های ارتباطی ضعیفی برخوردار باشید. اگر زوجین فاقد مهارت های صحیح ارتباطی  برای حل مشکلشان باشند حتی کوچک ترین مشکل هم حل ناشدنی باقی خواهد ماند. دعواهای بسیاری را بین زن و شوهر دیده ایم که از یک مساله کوچک شروع شده ولی به دلیل نحوه برخورد نامناسب زوجین به جایی میرسد که دیگر مشکل اولیه اصلا مطرح نیست و مشکلات بزرگتری پدیدار می شود.

خانم و آقایی را میشناسم که به دلیل تاخیر در یک قرار با هم بحثی را شروع کرده اند و این بحث به جایی رسیده است که دیگر بد قولی آقا مدنظر نیست بلکه اکنون اینکه چرا سرمن داد زدی؟ چرا صدایت را بلند کردی؟ چرا از مادرم بد گفتی و هزاران چرای دیگر نیز به وسط کشیده شده است. درحالی که مساله اولیه با طرز برخورد صحیح می توانست به راحتی حل شود و آن روز این زوج جوان به جای دعوا یک روز عاشقانه را تجربه کنند.

***گاهی اوقات ما نمیدانیم چطور صمیمیت واقعی را با همسرمان ایجاد کنیم. درست است که کنترل حوادث بیرون در دست ما نیست ولی کنترل بینش و نگرش ما نسبت به حوادث و مدیریت آنها در اختیار خودمان است. به طور مثال مشکلات مالی میتواند یکی از مشکلات جدی در زندگی هر زوجی باشد. در این مورد چنانچه زن وشوهر نتوانند رفتارصمیمانه ای با یکدیگر داشته باشند و تمرکزشان به جای رفع مشکل بر اثرات منفی آن باشد قطعا زندگیشان به چالش کشیده خواهد شد .زن وشوهر آگاه به جای تمرکز بر شرایط نامطلوب و همچنین نقاط ضعف یکدیگر از خود میپرسند چکار میتوانم انجام دهم تا با ایجاد شرایط بهتر برای همسرم تنش های این مشکل را به حداقل برسانم؟چگونه با قدرت و انگیزه های فراوان تغییرات مثبت در زندگی مشترکمان بوجود آوریم؟ در این هنگام است که رفتارهای ما میتواند به سمت پیشرفت و ایجاد صمیمیت و حس همکاری بیشتر پیش برود درحالی که تمرکز بر نکات منفی و تناقض ها به مشکلات بیشتری دامن میزند.

***گاهی اوقات ما مدیریت روابط را بلد نیستیم و در روابط، خود را به نفع دیگری فدا میکنیم. این چنین رفتارهایی باعث میشود احساس انزجار از خود پیدا کنیم و در نتیجه این حس بر رفتار ما نیز اثر گذار شده و طرف مقابل را نیز آزرده خاطر میکنیم. در روابط  خود همیشه اینگونه عمل کنید که  هر دوطرف احساس رضایت داشته باشید. هر عملی صورت میگیرد باید هردوطرف را خوشحال و راضی کند در غیر اینصورت فدا شدن یکی به نفع دیگری در نهایت به ضرر هر دو خواهد بود.

دوم: شمافرد مناسبی را انتخاب نکرده اید

گاهی اوقات شما به صرف اینکه عاشق شده اید و یا تفاهم های جزیی با همسر/نامزدتان دارید(که البته به چشم خودتان این تفاهم ها کلی بوده اند نه جزیی)، اقدام به ازدواج میکنید و پس از مدتی متوجه می شوید که:

شما ارزش های کاملا متفاوتی دارید و ارزش ها چیزهایی هستند که شخص به راحتی نمی تواند از آنها بگذرد و به نفع شخص دیگر مصالحه نماید.ارزش های شما در واقع روش زندگی شما را مشخص میکنند و اگر شخصی که در کنار شماست با ارزش های شما مغایرت داشته باشد احتمال شکست زندگی مشترکتان بسیار زیاد خواهد بود.(کتاب میخواهم ازدواج کنم می تواند جهت شناخت ارزش های اصلی به شما کمک کند)

ما میخواهیم در زندگی احساسی خود، خوشبخت باشیم. بنابراین واضح است که ما هیچ گاه به عمد فرد نامناسبی را انتخاب نمیکنیم بلکه در زمان انتخاب خود باور داشته ایم که شخصی که انتخابش کرده ایم برای ما شخص مناسبی است . اما حقیقت تلخ این است که در بسیاری از اوقات این انتخاب ها به اشتباهاتی دردناک تبدیل می شوند زیرا ما قبل از ازدواج برای ازدواج کردن آماده نبوده ایم.

در نهایت برای داشتن یک زندگی مشترک شاد، موفق و به دور از تنش توجه به دو عامل بسیار ضروری است:

اول انتخاب فرد مناسب که این امر نیازمند این است که شما قبل از انتخاب همسرتان از ارزش های اصلی خودتان و همسرتان اطلاعات کافی بدست آورید و میزان تفاهم خود را با یکدیگر بسنجید .

دوم به طور پیوسته به یادگیری مهارت های ارتباطی بپردازید. در زندگی مشترک، کسب آگاهی و مهارت‌های لازم، وقت گذاشتن برای همسر، با ‌هم بودن، سعی در شناخت نیازها و رفع نیازهای همدیگر، تعهد داشتن و تلاش هریک از زوج‌ها نسبت به ایجاد ‌یک رابطه‌ زناشویی مطلوب، پذیرش مسئولیت‌ها و انعطاف‌پذیری‌های به موقع و ... همگی در ایجاد زندگی ‌مشترک خوب و رضایت‌بخش، موثر هستند. اگر هر یک از زوجین، هدف‌های خود را تعیین کنند و به آرامی و ‌صادقانه آن را با یکدیگر در میان بگذارند و بپذیرند که در ساختن رابطه‌ بهتر در زندگی مشترک، نقش مثبت و سازنده‌ای بر عهده دارند ، می‌توانند با ‌مهر و محبت، همسر خود را تحت تاثیر مثبت قرار دهند و به عنوان پاداش رفتار درست خود، زندگی مشترک ‌پرباری را تجربه نمایند.

کسی که برای مهرورزی انتخاب میکنید به همان اندازه روشی که برای مهر ورزیدن انتخاب میکنید مهم است      "باربارا دی انجلیس"

نویسنده:زهرا ستوده

چرا برخی  از روابط با شکست مواجه می شود؟

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 0

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط

logo-samandehi

آمارگیر وبلاگ