با شوهر خسیس خود چگونه برخورد کنیم؟

 • 19 مهر 1395
 • 2198
 • 0

با شوهر خسیس خود چگونه برخورد کنیم؟

خسیس یا مقتصد؟

ابتدا لازم است تفاوت بین این دو نفر را بدانید و تشخیص دهید که شوهر شما مقتصد است یا خسیس. خیلی از خانم ها اعلام میکنند که همسرشان خسیس است و وقتی پای صحبتشان مینشینید متوجه میشوید که این مرد خسیس نیست بلکه به دلیل توان مالی پایین متناسب با جیبش خرج میکند اما این مورد برای خانم خوشایند نیست زیرا که خصلت خانم ها اینگونه است که دوست دارند همه چیز در بهترین حالت خود باشد و گاهی این خصلت وارد مسابقات چشم و هم چشمی شده و می تواند آسیب های زیادی به خانواده وارد نماید. پس لازم است بدانیم وقتی همسرمان برایش پول خرج کردن سخت است آیا توان خرج کردن را دارد یا خیر؟ و اینکه دلیلش برای خرج نکردن چیست؟ گاهی آقایان عنوان میکنند که قصد انجام کاری را دارند و در مقطعی خاص از برخی از خرج هایی که به نظرشان غیر ضروری می آید صرفنظر میکنند.مثلا برای کاری یا خرید خانه و ... قصد پس انداز کردن دارند. در اینگونه موارد با مقداری گذشت و صبر و صحبت کردن می توان مشکلات را به خوبی حل کرد.

بنابراین مرد شما خسیس است اگر:

 • توانایی مالی دارد و دلش نمی آید خرج کند
 • وسیله ای واقعا مورد نیاز است اما او از خریدش طفره می رود
 • گل گرفتن برای شما را یک کار بیهوده میداند چرا که میگوید گل که دو روز دیگر خراب می شود حیف پول است که برای گل خریدن پرداخت شود
 • از هدیه دادن خوشش نمی آید. رفت وآمد با دیگران را دوست ندارد چرا که باید پول خرج کند
 • همواره میگوید باید برای روز مبادا پول پس انداز کند
 • وقتی پولی را برای خرید خرج میکند مدام با خودش غر میزند و تا مدتی بعد از خرید حال خوبی ندارد
 • مدام به شما و فرزندانتان غر میزند که خرج هایتان را کم کنید و پول بیهوده بابت چیزی خرج نکنید.
 • بدون توجه به کیفیت کالا تنها به قیمت کالا اهمیت میدهد

این مرد به خساست مالی دچار شده است. برخی از افراد فقط به اینگونه خساست مبتلا هستند اما هستند کسانی که علاوه بر خساست مالی به خساست عاطفی نیز مبتلا هستند. اینگونه افراد در ابراز محبت به نزدیکان و کسانی که دوستشان دارند دچار مشکل هستند و حتی نمی توانند به همسر خود جملات محبت آمیز بیان کنند.اینگونه افراد احساسات و هیجانات خود را با دیگران شریک نمی شوند و  روز به روز تنهاتر خواهند شد.

و اما طرز برخورد با شوهر خسیس:

متاسفانه خانم های ما به دلیل اینکه از اینگونه رفتارهای همسرشان ناراحت می شوند و عرصه زندگی بر آنها تنگ می شود ممکن است دچار رفتارهای غلطی بشوند که نه تنها کمکی به بهبود شرایط نمی کند بلکه مشکلات عدیده ای را نیز اضافه خواهد کرد.

اگر شوهر خسیس دارید بدانید:

 • خساست نوعی خصلت و رفتار است و برطرف نخواهد شد اما می توان تا حدود زیادی به تعدیل آن امید داشت.
 • هیچ رفتاری یک شبه تغییر نمی کند و برای تعدیل رفتار همسر خود باید صبور باشید و آگاهانه و هوشمندانه عمل نمایید.

برای اینکه در زندگیتان با مرد خسیس به مشکل برنخورید و بتوانید خساست او را تعدیل کنید موارد زیر را در روابط به کار ببرید:

 1. سعی کنید جنبه های عاطفی زندگی خود را بهبود ببخشید و روابطتان را با همسرتان گرم تر و صمیمی تر کنید. به خساست او فکر نکنید سایر جنبه های مثبت همسرتان را در نظر بگیرید و رابطه ای عالی با همسرتان شکل دهید
 2. زمانی که چیزی برای شما یا خانه میخرد از او تشکر ویژه کنید.
 3. وقتی چیزی ویژه برای شما میخرد هرچند کوچک به خوبی از آن استقبال کنید و به همسرتان بگویید که این کادو برایتان ارزش ویژه ای دارد چرا که او برایتان خریده است.سعی کنید هیجان خود را از اینکه او برایتان چیزی خریده است به او نشان دهید حتی اگر یک روسری کوچک خریده باشد.اینگونه هیجان همسرتان نیز تحریک شده و احتمال دارد برای تکرار این هیجان چنین کارهایی را تکرار کند. سعی کنید هربار با روشی خلاقانه هیجان بیشتری به او بدهید.
 4. مدام به او بگویید همسر دست ودلباز من. متاسفانه خانم ها در چنین شرایطی همسر خود را تحقیر و یا با جملاتی چون تو خسیس هستی یا مرد خسیس و یا چه عجب دست به جیب شدی مسخره میکنند و نمی دانند که جملات و کلمات آنها نه تنها باعث نمی شود که مرد تغییری کند بلکه به خساست بیشتر او دامن میزند.حتی اگر با هم بیرون هستید و یک بستنی کوچک میخرد به او همین کلمه را بگویید . معمولا کلام خانم ها در این شرایط این است: دلت نیومد یکمی بزرگترش را بخری؟ و این نوع بیان بسیار غلط و اشتباه است.
 5. وقتی از رفتار او ناراحت می شوید به او اعلام کنید. البته نه با دعوا. با منطق و خیلی آرام و در نهایت احترام به او بگویید که از این رفتارش ناراحت شده و یا در مقابل دیگران خجالت کشیده اید.(مراقب باشید کل شخصیت همسرتان را زیر سوال نبرید. فقط همین رفتارش را نقد کنید. حتی بهتر است قبل از نقد رفتارش از ویژگی های مثبتش بگویید. بطور مثال به او بگویید که من میدانم که تو مهربانی و من را دوست داری اما این رفتارت در این مورد باعث شد من ناراحت شوم و برداشت کنم که تو علاقه ات به من کم شده. معمولا خانم ها عادت دارند موقع سرزنش کردن کل شخصیت مرد را زیر سوال ببرند و میگویند تو همیشه همینجور رفتار میکنی. اینگونه صحبت ها باعث می شود نه تنها مرد نقد شما را نشود و نپذیرد بلکه در مقابل شما جبهه نیز بگیرد. پس قبل از صحبت با وی با خود فکر کنید و بهترین کلام را برای مطرح کردن ناراحتی خود بیابید. اینگونه خودتان میبینید که او نقد شما را خواهد شنید و قطعا بر وی اثرگذار خواهد بود.

زمانی که شما رابطه عاطفی خوبی با همسرتان برقرار کرده باشید، قطعا ناراحتی شما برای او مهم خواهد بود و سعی خواهد کرد رفتار خود را بخاطر شما بهتر کند. در این زمان شما باید همراه او باشید و به او کمک کنید.

در نهایت اگر نتوانستید او را تغییر دهید می توانید برای آرامش خودتان او را همینگونه که هست بپذیرید . سعی کنید جنبه های مثبت همسرتان رابرای خودتان بیشتر یادآوری کنید تا این مورد کمتر شما را آزار دهد و برایتان کمرنگ تر گردد.

یادتان باشد جاده زندگی جاده دو طرفه ایست و شما هردو در مقابل هم مسئول هستید و باید برای بهبود زندگیتان تلاش کنید.

امیدوارم خورشید آرزوهایتان همیشه برایتان زیبا بدرخشد

با شوهر خسیس خود چگونه برخورد کنیم؟

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 0

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط

logo-samandehi

آمارگیر وبلاگ