دوستی یا آشنایی. آیا این دو تفاوتی دارد؟

  • 17 مهر 1395
  • 1017
  • 0

دوستی یا آشنایی. آیا این دو تفاوتی دارد؟


رابطه دوستی:
به‌طور عام رابطه دوستی میان دختر و پسر به رابطه‌ای گفته می شود که در آن دو جنس مکمل(نه مخالف) باهم ارتباط متقابل داشته باشند که این ارتباط در نوع ارتباط محدود دوستی، ارتباط عاشقانه و ارتباط جنسی مطرح است.
معمولاً روابط بین دختر و پسر از ارتباط محدود دوستی شروع‌شده و اکثراً به ارتباط عاشقانه رسیده و متأسفانه در بسیاری از موارد به ارتباط جنسی نیز خواهد رسید.
بنابراین:
دوستی دختر و پسر یعنی: ارتباطی که بین دو جنس مکمل وجود دارد و دراین‌ ارتباط، محبت، صمیمیت، عشق و علاقه قلبی ویژه وجود دارد و ازاین‌رو، ارتباط دو کودک یا ارتباط تحصیلی یا ارتباط معلم با شاگرد و مانند آن که برای اهداف خاصی است، نمی تواند جزء مقوله دوستی دختر و پسر باشد.


دیدگاه های گوناگون درباره روابط با جنس مخالف


سه دیدگاه درباره رابطه دختر و پسر وجود دارد:

1. دیدگاه افراطی؛ در این نگرش، هرگونه ارتباطی با جنس مخالف، آزاد و بدون مانع است (رویکرد لیبرالیستی). فروید و پیروان وی مدعی هستند که اخلاق جنسی کهن، بر اساس محدودیت و ممنوعیت بوده و تمام مشکلات بشر به دلیل ممنوعیت‌ها، محرومیت‌ها، ترس‌ها و وحشت‌های ناشی از این ممنوعیت‌هاست که در ضمیر باطن بشر جایگزین شده. برتراند راسل نیز همین مطلب را اساس قرار داده و در کتاب «جهانی که من می‌شناسم»، می‌گوید: «اگر از انجام عملی [رفتار جنسی] زیانی متوجه دیگران نشود، دلیلی نداریم که ارتکاب آن را محکوم کنیم».
2. دیدگاه تفریطی؛ بر پایه این رویکرد، هرگونه ارتباط و پیوند با جنس مخالف، مردود و مورد نکوهش است. این دیدگاه، نقطه مقابل دیدگاه افراطی است. راسل در جای دیگر می‌گوید: «پدران کلیسا از ازدواج به زشت‌ترین صورت یادکرده‌اند. هدف ریاضت این بوده که مردان را متقی سازد؛ بنابراین، می‌گفتند: ازدواج که عمل پستی شمرده می‌شد، بایستی منهدم شود».

3. دیدگاه اعتدالی؛ بر اساس این دیدگاه، نه آزادی مطلق و رها پذیرفته‌شده است و نه محدودیت و منع هرگونه رابطه؛ بلکه ارتباط بین دو جنس مخالف، در یک چهارچوب مشخص، تعریف‌شده است. ارتباط مجاز، ارتباطی است حداقلی و به‌دوراز هرگونه انگیزه شهوتی و عاطفی و رابطه‌ای است که در آن، نفس رابطه مقصود نباشد و نگاه دو جنس به هم نگاه انسانی باشد و نه جنسیتی. دیدگاه اسلام، ناظر به نگرش سوم، یعنی دیدگاه اعتدالی است.

آشنایی دختر و پسر
همان‌گونه در تعریف رابطه دوستی بیان شد در این‌گونه روابط بین دو نفر محبت صمیمیت و علاقه قلبی وجود دارد. درواقع آشنایی همان دوستی دختر و پسر محسوب می شود که در آن برنامه و هدفی برای ازدواج وجود داشته باشد. آشنایی مرحله پیش از خواستگاری است که برخلاف دوستی می تواند بسیار ضروری و مفید بوده و برای هر دو شخص درگرفتن تصمیم مناسب کمک شایانی باشد.

آیا تعریف دختر و پسر از آشنایی یکسان است؟
عده زیادی از دختران برای همرنگی با دوستان و فاصله گرفتن از سنت‌ها، به درخواست‌های دوستی پسران پاسخ مثبت می دهند و امیدوارند که این دوستی به ازدواج ختم شود.
تفاوتی که بیشتر در دختران و پسران در اوایل جوانی به چشم می خورد در مورد هدف از ایجاد یک ارتباط با جنس مکمل خود است. دختران معمولاً تصور می‌کنند که برای یافتن همسر مناسب باید در یک رابطه احساسی با پسران وارد شوند؛ و این باور متأسفانه به دلیل رفتار خود دختران در برخورد با پسران ایجادشده و کم‌کم در جامعه رواج پیداکرده است؛ بنابراین اکثر دختران پیشنهاد آشنایی پسران را به این امید که این رابطه سرانجامی داشته باشد می پذیرند. درواقع برای دختران بیشتر مفهوم آشنایی مدنظر است تا دوستی؛ اما واقعیت این است که در اکثر مواقع پسرانی طالب ارتباط درازمدت، پنهانی و احساسی و عاطفی با دختران هستند که شرایط ازدواج را ندارند و مایلند این خلأ را با یک رابطه دوستانه با یک یا چند دختر پر کنند و برای این کار از دادن قول ازدواج ابایی ندارند. برعکس دختران، در نظر آقاپسرهای گل، در ابتدا که به دخترخانمی پیشنهاد آشنایی می دهند بیشتررابطه دوستی مد نظرشان است و معمولا در چند ماه اول برنامه ریزی برای ازدواج با خانمی که با او آشنا شده اند ندارند. البته ناگفته نماند که در هردو حالت استثناهایی نیز وجود دارد.در واقع آقا پسرهای گل ما در 3 ماه اول هیچ قصدی از ارتباطی که با شما برقرار کرده اند، ندارند.

در این شرایط، طولانی شدن رابطه، عمق گرفتن آن و نزدیک شدن بسیار زیاد دختر و پسر به هم برای دختران معنای قطعی شدن ازدواج را دارد؛ مثلاً دخترخانمی فکرمی کند حالا که 6 سال با یک نفر دوست بوده، امکان ندارد بتواند بدون او زندگی کند و بی‌شک طرف مقابل هم دختر را برای ازدواج در نظر دارد. این در حالی است که از نگاه پسرها (اگر نگوییم همه، باید بگوییم اکثریت قریب به‌اتفاق آن‌ها) طولانی شدن یک رابطه دوستی که خانواده‌ها از آن اطلاع ندارند، به معنی گذرا بودن آن رابطه است و به‌محض فراهم شدن شرایط ازدواجشان، یا به‌محض آنکه با فردی موجه‌تر و مناسب‌تر از شما روبه‌رو شوند، رابطه دوستی‌شان را خاتمه می دهند.پس مراقب باشید. یک رابطه آشنایی حداکثر شش ماهه می تواند برای شناخت کافی باشد و پس از آن بهتر است تکلیفتان با شخص مقابل مشخص باشد و بدانید که این رابطه را به چه قصدی ادامه میدهید.

 

دوستی یا آشنایی. آیا این دو تفاوتی دارد؟

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 0

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط

logo-samandehi

آمارگیر وبلاگ