در پاسخ به همسر لجباز خود لجبازی نکنید

  • 20 آذر 1395
  • 1515
  • 0

لجبازی، بازی خطرناکی است که برخی از زوجین به خصوص در سال‌های اول زندگی مشترک برای نشان دادن قدرتشان به یکدیگر در پیش می‌گیرند. آن‌ها فکر می‌کنند اگر در بسیاری از موارد نظر همسر خود را تأیید کنند و مطابق میل همسر خود عمل کنند، دیگر باید تا آخر عمر حرف‌شنو و مطیع محض او باشند.

لجبازی یک ویژگی ذاتی نیست بلکه یک ویژگی رفتاری است که ممکن است در زمان های مختلف و به علل مختلف در افراد بروز کند.در این حالت فردی که دچار لجبازی شده است تنها حرف خودش را میزند و مانند یک کودک رفتار میکند. او دائما بر خواسته خود پا فشاری میکند و شما را تحت فشار قرار میدهد که کاری که او میخواهد را انجام دهید. به یاد داشته باشید فردی که لجبازی میکند در آن برهه از زمان ممکن است دچار یک مشکل شخصیتی مانند حس خودکم بینی، اعتماد به نفس پایین .و ... شده باشد و سعی میکند اقتدار خود را از راه لجبازی کردن حفظ کند. گاهی نیز فرد با شما لجبازی میکند چرا که احساس میکند شما خود را از او بالاتر میبینید و او با این کار سعی میکند خود را در برابر شما قرار دهد.اگر احساس کردید لجبازی او به این دلیل است لازم است با اصلاح رفتارهای خود لجبازی او را از بین ببرید.

فرد لجباز خود میداند که حق با شماست اما چون توانایی پذیرش این حق را ندارد لجبازی میکند. پس :

-در وهله اول سعی نکنید لجباز بودن او را به رخش بکشید و به او ثابت کنید که فردی لجباز است چرا که این عمل باعث می شود او بر لجبازی خود پافشاری بیشتری کند.

-سعی کنید در زمان لجبازی کردن همسرتان، در ابتدا در مقابلش سکوت کنید تا وی آرام شود و از موضع لجبازی تا حدودی پایین بیاید.مهم ترین اقدام شما در این زمان حفظ آرامشتان است.

-لحن صبحتتان را بافرد لجباز کنترل کنید. صحبت کردن تند و تیز و کنایه وار کمکی به حل مشکل نمیکند. گاهی ما سعی میکنیم برای اینکه زشتی کار وی را نشانش دهیم مانند خودش رفتار کنیم. این عمل تنها به مشکلات بیشتری دامن میزند و باعث می شود شما نیز گرفتار لجبازی کردن شوید.

-زمانی که عصبانی است و بر خواسته خود پافشاری میکند اجازه هید تا هیجاناتش را ابراز کند و تخلیه شود. سپس با لحن ملایم با وی منطقی صحبت کنید.

-مهارت سخن وری را بیاموزید. در صحبت با این فرد،جملاتتان را با کلمه" تو" شروع نکنید . چرا که این کلمه نشانگر این است که شما میخواهید او را مقصر جلوه دهید.

-مهارت انتقاد کردن و انتقاد پذیری را یاد بگیرید. در هنگام نقد کردن نباید از گوشه و کنایه استفاده کنید، موقعیت سنجی کنید و ببینید آیا این زمان برای انتقاد کردن مناسب است یا خیر؟ ابتدا حسن جویی کنید و نقاط مثبتش را بیان کنید و بعد حرفتان را بزنید.یادتان باشد تنها از رفتار او باید انتقاد کنید نه از خود او و شخصیتش.

اگر این مهارت ها را به کارگیرید فرد لجباز متوجه می شود که هدف شما تحقیر کردن، کوچک کردن و زیر سوال بردن او نیست در نتیجه از موضع لجبازی خارج خواهد شد.

کام آخر:

با این افراد نمی توان با قاطعیت سخن گفت چرا که لجبازی آنها بیشتر خواهد شد. لجبازی رفتاری است که اگر با آن مدارا کنید و با سیاست رفتار کنید می توانید آن را از بین برده و اثراتش را کمرنگ کنید.مقابله به مثل رفتار غلطی است که در برابر فرد لجباز نباید انجام دهید.

 

در پاسخ به همسر لجباز خود لجبازی نکنید

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط

logo-samandehi

آمارگیر وبلاگ