شما هم جذاب خواهید بود اگر...

  • 5 آبان 1395
  • 856
  • 0

جذابیت چیست؟

جذابیت توانایی و قابلیتی است که شخص جذاب به وسیله آن با دیگران رابطه دوستانه فوق العاده ای ایجاد میکند به نحوی که دیگران در کنارش احساس شعف خاصی پیدا میکنند.

جذابیت دولایه دارد: در لایه اول که سطح ظاهری و فیزیکی آن است شخص با ظاهر جذاب خود دیگران را جذب میکند. این لایه تاثیر فوری وسریعتری دارد اما از عمق و ماندگاری کمتری برخوردار است . در لایه دوم جذابیت که به جذابیت رفتاری و کرداری  معروف است رفتار ،تفکرات و احساسات درونی فرد جذاب، بر دیگران اثرگذار است و باعث جذب آنها می شود. این لایه از جذابیت اثری ماندگار تر دارد.

بنابراین لازم  است برای تبدیل شدن به فردی جذاب همزمان بر دولایه آن کارکنید. هم به ظاهرتان اهمیت دهید و هم در رفتار خود تغییراتی را ایجاد نمایید.

جذابیت ذاتی است یا اکتسابی؟

ممکن است با خود فکر کنید جذابیت ذاتی است و شخص جذاب ،واقعا این گونه به دنیا آمده است . اما تحقیقات بسیاری، چیزی غیر از این حرف را نشان داده است. درست است که برخی افراد به صورت غریزی و ذاتی جذاب هستند که مزیت هایی را برای آنها به دنبال دارد، اما به طور کلی جذابیت در نتیجه استفاده از مهارت هایی بدست می آید که خیلی از آنها اکتسابی  و قابل یادگیری است.

چگونه جذاب باشیم ؟

درباره اینکه چگونه انسان جذابی شویم راهکارهای زیادی عنوان میشود. اما قانون مشخصی در این زمینه وجود ندارد. آنچه که به عنوان راهکار ارائه می شود نتیجه ای است که از رفتار انسان هایی که دیگران آنها را جذاب میخوانند برداشت می شود و به عنوان راهکار ارائه می شود.

به طورکلی :

عمیق ترین آرزو و اشتیاق در اعماق وجود هر انسانی، احساس ارزشمند بودن است. بنابراین رازجذابیت در یک جمله خلاصه ساه می شود:

در دیگران احساس ارزشمند بودن ایجاد نمایید.

هرچه بیشتر افراد در حضور شما احساس ارزشمند بودن و مهم بودن داشته باشند، شما را فرد جذاب تری می یابند چرا که احساس میکنند شما متوجه ارزشمندی آنها شده اید پس خود فردی ارزشمند هستید.

اما چه کارها و رفتارهایی باعث می شود شخصی احساس ارزشمندی داشته باشد؟

ما 4 راهکار کلی را برای شما عنوان میکنیم که با عمل به آنها میتوانید در نظر دیگران شخصی جذاب تر باشید:

1-دیگران را همانگونه که هستند بپذیرید

بزرگترین هدیه ای که به کسی میتوانید بدهید این است که او را بدون قید و شرط محترم بدانید و به او توجه کنید.

 چگونه این پذیرش کامل را ابراز میکنید؟ با لبخندی زیبا!

زمانی که شما به کارگری صادقانه سلام میکنید و لبخند میزنید بدین معنی است که او را بدون هیچ قید وشرطی و تنها در مقام یک انسان ارزشمند دانسته اید. وقتی شما با شادمانی به دیگران لبخند میزنید حس اعتماد به نفس را در آنها افزایش میدهید و باعث می شوید احساس خوبی نسبت به خودشان پیدا کنند. لذا شخصی را که این احساس را در وجود آنها ایجاد کرده محترم شمرده و دوست میدارند. لبخند چهره شما را جذاب خواهد کرد.

2- از دیگران برای کارهایی که انجام میدهند قدردانی کنید

زمانی که از کسی به خاطر کاری که انجام داده قدردانی میکنید هرچند آن کار کوچک و ناچیز باشد، فرد احساس ارزشمندی، کفایت و توانایی بیشتری میکند و تصوری که از خودش دارد بهبود می یابد.

چگونه این احساس قدردانی را ابراز میکنید؟ برای انجام هرکاری بگوید "متشکرم"

متشکرم به تنهایی اثر گذار است اما زمانی که علت تشکر خود را نیز عنوان کنید تاثیر آن بسیار بیشتر خواهد بود. اگر کارمندتان کاری را به موقع برایتان انجام داده، حس نکنید وظیفه اش بوده که انجام دهد،به او بگویید متشکرم بخاطر وقت شناسی شما. و خواهید دید که وقت شناسی در وجود این فرد تقویت می شود و نسبت به شما احساس بهتری خواهد داشت.پس سعی کنید برای هر تشکر، علت آن را عنوان کنید:

"ممنونم که همراهم آمدی" "متشکرم که در این کار مهم دقت کردی و به خوبی انجام دادی"  "ممنونم بخاطر غذای خوبی که پختی"

این کار خاصیتی دوگانه دارد. هم دردیگران احساس ارزشمندی ایجاد میکند و هم شما در خود احساس بهتری را تجربه میکنید. پس از ابراز قدردانی به دیگران دریغ نکنید.

3- ویژگی های مثبت افراد را تایید و تحسین کنید

مورد تایید قرار گرفتن احساسی است که هر فردی نیازی عمیقی به آن دارد. میگویند "بچه ها برای آن گریه میکنند و مردها برای آن میمیرند". این نیاز همانند نیاز به غذا و آب در وجود هر فردی با همین شدت وجود دارد.

چگونه میتوان این حس تایید را به دیگران داد؟ شاید بهترین تعریف برای حس تایید همان تعریف و تمجید باشد.هر زمان دیگران را به خاطر ویژگی های مثبتی که دارند مورد تعریف و تمجید قرار میدهید و یا از کارهایی که انجام میدهند تعریف میکنید، احساس ارزشمندی شخص و اعتماد به نفسش افزایش پیدا میکند و نسبت به شما که فردی باهوش هستید و محسنات او را میبینید احساس بهتری خواهند داشت.

زمانی که شخصی را به خاطر نوع پوشش، چهره زیبا، رفتار مناسب مانند سخت کوشی یا وقت شناسی مورد تایید و تحسین قرار میدهید میزان خویشتن دوستی فرد را بالا میبرید و آن ویژگی مثبت را در فرد تقویت میکنید. دقت کنید که منظور ما از تحسین کردن تملق گویی نیست . در واقع با صداقت تمام ، آنچه راکه واقعا در شخص جای تحسین دارد ابراز میکنیم.

4- به شخص مقابل خود با دقت توجه کنید

مورد توجه قرار دادن مهمترین عمل برای ساختن اعتماد به نفس و راهکاری ضروری برای جذاب بودن است. وقتی به دیگران خوب توجه میکنید احساس ارزشمندی آنها را تقویت میکنید و درمقابل فرد، باهوشی و زیرکی شما را تحسین میکند و شما را فردی جذاب می یابد.

توجه کردن، اصول مخصوص به خود را دارد که به چند نکته آن اشاره میکینیم:

شنونده خوبی باشید. زمانی که به حرف های کسی گوش میدهید تمام توجهتان به او باشد و با حرکت چشم، صورت و سر خود به او نشان دهید که با اشتیاق به صحبت های او گوش میدهید. حتی با تکرار قسمتهایی از صحبت های شخص یا تایید حرفش به او نشان دهید که خوب به او گوش میدهید و حرف هایش برایتان مهم است.در واقع شما با تمام بدن خود شامل حرکات صورت مثل نگاه کردن در چشم شخصی که صحبت میکند، تغییر حرکات چشم، تکان دادن سر و حتی با کلام خود توجه کردن را به شخص مقابل نشان میدهید.

نویسنده:زهراستوده

برگرفته از کتاب نیروی جذبه "آنتونی رابینز"

شما هم جذاب خواهید بود اگر...

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 0

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط

logo-samandehi

آمارگیر وبلاگ