این اشتباهات سمی مهلک در یک رابطه عاطفی است

  • 20 آذر 1395
  • 1199
  • 0

عشق تجربه ای اعجاز گونه و قدرتمند است. در ابتدای دیدار، هر گفتگویی که با هم دارید و لحظاتی که با هم سپری میکنید بسیار دلچسب و جذاب است. لذت عشق را در تمام وجودتان احساس می کنید. اما قرار است این شیفتگی به یک رابطه تبدیل شود و شما با دشواری های شریک شدن زندگی خود با انسانی دیگر روبرو شوید. اینجاست که اگر در ابتدای رابطه عشق چشمانتان را بسته باشد و اشتباهات زیر را مرتکب شده باشید زندگیتان دچار چالش خواهد شد:

1- بررسی نکردن تمام جنبه های زندگی طرف مقابل:

بسیاری از ما زمانی که با شخصی آشنا و به او علاقمند می شویم، چشمانمان بسته و زبانمان قفل می شود. باوجودی که میدانیم برای ادامه یک زندگی تنها عشق کافی نیست ولی از پرسیدن سوال و بررسی جنبه های مختلف زندگی شخص مقابل هراس داریم و ترجیح میدهیم بسیاری از مسایل را در ابهام بگذاریم. گاهی ما حتی به اندازه ای که برای خرید یک لباس وقت صرف میکنیم به شناخت واقعی طرف مقابلمان اهمیت نمیدهیم. این ترس از شناخت دلایل مختلفی دارد که در مقاله ای جداگانه آن را بررسی کرده ایم.

بخوانید : چرا از سوال پرسیدن متیرسیم؟

2-نادیده گرفتن علائم هشدار هنده ای که نشان از مشکلات بالقوه فرد است:

تا کنون برای شما هم پیش آمده که پس از اینکه از موضوعی در رابطه خود مطلع می شوید، با خود بیندیشید که قبلا این نشانه را دیده اما به آن توجهی نکرده بودید؟

این اشتباه یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که نباید مرتکب آن شوید. شما چیزی از شخص مقابلتان می بینیدکه نشانگر این است که در ارتباط با این شخص باید محتاط تر باشید، اما توجهی نکرده و از آن چشم پوشی میکنید.شما این کار را به روشهای زیر انجام می دهید:

** موضوع را کم اهمیت جلوه میدهید: "آنقدرها هم بی اعتماد به نفس نیست، تنها کمی خجالتی است"

** کارهایش را توجیه میکنید: "درست است که او پرخاشگر است اما دلیلش مادر اوست که با او نامهربان است، اگر رفتار خوب ببیند آنگونه نخواهد بود"

** مشکلات را انکار میکنید: " چه کسی گفته او پرخاشگر است؟ او خیلی مرا دوست دارد"

** کارهای او را منطقی جلوه میدهید : " اومرد است و همه مردها وقتی عصبانی هستند بددهن می شوند"

معمولا در هر رابطه ای قبل از ازدواج مشکلات ، به صورت نشانه ها برای شما آشکار خواهند شد. لازم است که نشانه ها را جدی بگیرید و با منطق دریابید که این نشانه از چه مشکلی نشات میگیرد و آیا این مشکل قابل حل است یا اینکه باید با آن کنار بیایید و آیا شما توان کنار آمدن با چنین مشکلی را در خود میبینید؟ چنانچه به نتیجه مثبتی رسیدید در رابطه بمانید و در غیر این صورت این رابطه برای شما سرانجام خوبی نخواهد داشت.

"قبلا اینطور نبودی" "اگر میدانستم چنین مشکی داری هرگز خود را گرفتار تو نمیکردم" اینها حرف هایی است که زمانی که به ناچار با مشکلات روبرو می شویم به همسرمان خواهیم گفت حال آنکه او از روی عمد شما را گول نزده بلکه این شما بودید که خود را گول زدید.شما قبلا نشانه های رفتارهای او را دیده بودید اما توجه نکرده بودید.

بخوانید : برخی از علائم هشدار دهنده در یک ارتباط عاطفی

3-ارجح دانستن ارزش های طرف مقابل نسبت به ارزش های خودتان:

وقتی که با کسی آشنا می شوید، باورها و ارزش های خودتان را با او در میان میگذارید و سعی میکنید از باورها و ارزش های وی نیز مطلع شوید تا بتوانید تصمیم بگیرید که برای یکدیگر مناسب هستید یا نیستید. در این بین، وقتی ارزش هایتان در تضاد باشد و یا تعارضی مشاهده گردد دو راه بیشتر ندارید:

باورهای خودتان را دو دستی بچسبید و تنش ایجاد کنید.

از باورهای خود به قصد ایجاد صلح و آرامش چشم پوشی کنید.

اگر به هر دلیلی وابستگی برای شما ایجاد شده باشد و به اصطلاح، عاشق شده باشید احتمالا برای حفظ رابطه و از دست ندادن طرف مقابلتان ترجیح میدهید که از ارزشهای خودتان چشم پوشی کنید.

-گاهی شما برای اینکه به او نشان دهید که با هم تفاهم دارید، از ابراز عقایدتان چشم پوشی میکنید و حتی بدتر از آن عقاید وی را تایید میکنید در حالی نظرتان چیز دیگری است.

-گاهی تفریحات و علایق خود را کنار میگذارید زیرا فکر میکنید تفریحات شما مورد علاقه طرف مقابتان نیست و یا اینکه برای زندگی آینده شما مشکلی ایجاد میکند.

-گاهی چون او از خانواده و دوستان شما خوشش نمی آید از رفت و آمد با آنها خودداری میکنید.

سازش و مدارا از شروط اصلی برای داشتن یک زندگی سالم است چرا که در بهترین شرایط نیز دو نفر اختلاف هایی در عقاید و سلیقه دارند، پس تنها سازش و احترام متقابل است که میتواند کمک کننده باشد، اما زمانی که این سازش و مدارا زودهنگام و نابالغانه باشد، میتواند اثرات مخربی بر خودباوری شما داشته باشد و به رابطه شما آسیب بزند، سازش در مواردی که برای شما ارزش محسوب می شود نمی تواند ادامه دار باشد و بالاخره فرا خواهد رسید زمانی که خسته میشوید از نقش بازی کردن و نمی توانید به این بازی مدارا کردن ادامه دهید. پس بهتر است ابتدا ارزش های خود را به خوبی بشناسید و سعی کنید با کسی ارتباط بگیرید که با ارزشهای شما درتضاد نباشد.

4-تسلیم میل جنسی شدن:

میل جنسی از یکی از مهمترین مسائلی است که در تصمیم گیری صحیح برای ازدواج مانع ایجاد میکند. جاذبه جنسی شخص مقابل می تواند باعث شود منطقی به مساله ازدواج نگاه نکنید. پس سعی کنید ازهر گونه رابطه جنسی قبل از ازدواج پرهیز کنید و با صبر و حوصه برای شناخت طرف مقابل وقت بگذارید.

بیاموزیددیگران را با قلبتان ببینید نه با چشمتان،آنگاه کسانی را جذب خواهید کرد که با شما تفاهم دارند.

5-گول مادیات را نخورید:

معمولا آقایان در نگاه اول از روی شغل و شهرتشان قضاوت می شوند. ثروت افسونی است که گرچه فکر میکنیم در انتخاب ما تاثیر زیادی ندارد اما به تکرار دیده ایم که نقش اول را در این بازی ایفا میکند.درست است که از لحاظ شهرت وثروت باید افراد به یکدیگر نزدیک باشند اما نزدیک بودن با تحت تاثیر قرار گرفتن تفاوت بسیار دارد. وقتی رابطه ای صرفا به دلیل مسائل مادی شکل گیرد، رابطه ناسالمی خواهد بود.

6-فکر میکیند زمان آن رسیده که ازدواج کنید:

زمانی که شما به هردلیلی دیگر توان تنها ماندن را ندارید،ممکن است از طرف خانواده تحت فشار باشید و یا خودتان دوست دارید زودتر متاهل شوید، زمانی که بدون اینکه مطمئن باشید که با او تفاهم دارید قول ازدواج میدهید و خودتان را متعهد به ازدواج میکنید، زمانی که احساس میکنید از نظر عاطفی متعهد شده اید، در تمام این حالات شما ممکن است مرتکب اشتباه شده و صرفا برای ازدواج کردن تن به ازدواجی دهید که بر پایه تفاهم نباشد.

7-باور به اینکه پس از ازدواج مشکلات کم خواهد شد:

لازم است بدانید افراد دارای هر خصلتی باشند پس از ازدواج "تر" می شوند. اگر او شخصی حساس است پس از ازدواج حساس تر می شود. پس هیچ گاه به این امید که میتوانید پس از ازدواج او را تغییر دهید تن به ازدواج ندهید و بدانید امید به اینکه مشکلاتی که پیش از ازدواج دارید پس از آن کمرنگ خواهند شد قابل قبول نیست . درست است که سازش و مدارا می تواند در زندگی راه گشا باشد اما اولا این سازش باید از جانب دو طرف باشد، دوما سازش درصورتی موثراست که خود شخص متوجه وجود مشکل باشد و برای رفع آن تلاش کند. اگر او مشکلات خود را انکار کند کاری از دست شما ساخته نخواهد بود.

کلام آخر :

تا زمانی که پای سفره عقد ننشسته اید بایدچشمانتان را به خوبی باز کنید و از اشتباهات فوق اجنتاب کنید تا به امید خدا بتوانید یک زندگی ایده آل را رقم بزنید.

 

نویسنده زهرا ستوده

برگرفته از کتاب"ازدواج" تالیف مهدی میرمحمد صادقی و کتاب"آیا تو آن گمشده ام هستی" باربارا دی انجلیس

 

 

 

 

 

 

این اشتباهات سمی مهلک در یک رابطه عاطفی است

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط

logo-samandehi

آمارگیر وبلاگ