انسان های زودرنج چگونه اند؟

  • 21 آذر 1395
  • 2647
  • 0

معمولا با افراد زودرنج به راحتی نمیتوان سخن گفت چرا که این افراد نسبت به کلمات و جملات دید وسواس گونه ای دارند که باعث ایجاد رنجش در آنها می شود. این افراد اکثرا افرادی هستند که بیش از حد حساسند و اعتماد به نفس کاملی ندارند. بخشی از این زودرنجی مربوط به شرایط زندگی آنها در گذشته و یا زمان حال آنهاست. در نتیجه همیشه فکر میکنند که منظور افراد از حرف هایشان خود آنها هستند.

آدم های زود رنج زود از کلمات دیگران ناراحت می شوند و به اصطلاح نازک دل هستند. این افراد درمقابل رفتارهای منطقی و غیر منطقی دیگران سریع گارد میگیرند و ناراحت می شوند. معمولا تمام حرف ها و رفتارهای دیگران را هم به خود نسبت می دهند و با نگرشی منفی درباره مسائل صحبت می کنند. برای همین،  ترجیح می دهند در جمع حضور پیدا نکنند و تنهایی را بیشتر می پسندند. غافل از این که تنها ماندن و گوشه گیری، حساسیت شان را تشدید و احساسات منفی شان را بیشتر می کند

یک فرد زودرنج چگونه فکر می کند و چگونه احساس می کند؟

اگر بخندی، فکر می کند مسخره اش می کنی
اگر ساکت شوی، فکر می کند خودت را برایش گرفته ای.
اگر آرام صحبت کنی، فکر می کند تحویلش نمی گیری
اگر بلند صحبت کنی، فکر می کند می خواهی او را تضعیف کنی
اگر با طنز و شیرین صحبت کنی، فکر می کند به او متلک می اندازی
اگر در خواست هایش را انجام دهی، فکر می کند می خواهی به او ترحم کنی
اگر درخواست هایش را رد کنی، فکر میکند آدم حسابش نمی کنی
اگر به او خوبی کنی، فکر می کند می خواهی خودت را بالا بگیری
اگر به او هدیه بدهی، نگران میشود که چرا این کار را کردی
اگر به او نکته ای یاد دهی، احساس می کند تحقیر شده است
اگر به او توصیه ای بکنی، فکر می کند می خواهی رئیس باشی
اگر به او زنگ بزنی، فکر می کند حتما با او کاری داری
اگر به او زنگ نزنی، فکر می کند فراموشش کرده ای

عوامل موثر در ایجاد زودرنجی :

  1. وراثت: عامل ژنتیک یکی از عوامل اثر گذار است. وقتی به اطراف این افراد نگاه میکنید قطعا خواهید دید کسانی که ریشه ای از زودرنجی را دارند.
  2. اعتماد به نفس پایین : پایین بودن میزان اعتماد به نفس، یکی از مهم ترین دلایلی است که می تواند فرد را حساس و زود رنج کند. نباید فراموش کنیم حساسیت بیش از حد افراد، به اعتماد به نفس آنها بستگی دارد. به این معنی که این افراد چون نسبت به نوع زندگی و شرایطی که دارند، حساس هستند و خودشان را پایین تر از دیگران می دانند، نمی توانند حرف ها و نظرات دیگران را تحمل کنند و چنین رفتارهایی را از خود نشان می دهند.

ادم های زودرنج از محیط بیرون توقع زیادی دارند. اگر این افراد کاری را انجام دهند و مورد توجه قرار نگیرند خیلی سریع ناراحت می شوند واز آن افراد فاصله میگیرند.

  1. فقر فرهنگی و رکود فکری: افراد زودرنج غالبا استعدادها و توانایی های بالقوه خوبی دارند، زمانیکه نتوانند مهارت های خودشان را شکوفا کنند نسبت به موفقیت های دیگران حساس می شوند و هر حرفی را که از موفقیت دیگران به میان آید به خود میگیرند و بنا را براین میدارند که منظور مخاطب کنایه به شخص اوست که نتوانسته موفقیتی به دست آورد.

راهکارهای مبارزه با زودرنجی:

-اولین راهکار بالابردن اگاهی است. باید سعی کنید تا میتوانید مهارت کسب کنید، تلاش در زمینه کسب مهارت در حوزه های گوناگون باعث می شود میزان آگاهی شما بالاتر رفته در نتیجه آن اعتماد به نفس خوبی پیدا کنید که خود منشا رفع مشکل زودرنجی است.

- بازی صبر را یاد بگیرید. صبر کردن را تمرین کنید اجازه دهید حرف دیگران تمام شود. از بازی پرسیدن استفاده کنید. اگر نکته ابهامی در ذهنتان ایجاد شد بپرسید. چرا خودتان نتیجه میگرید؟ چرا نمیپرسید؟ از شخص مورد نظر بپرسید که منظورش از جمله ای که بیان کرده چه بوده؟ اینگونه به رفع سوء تفاهم ایجاد شده کمک میکنید.

-تا میتوانید روابط اجتماعی خود را گسترده کنید. کسانی که حساس هستند، معمولا خیلی دوست ندارند در جمع حاضر شوند و ترجیح می دهند تنها بمانند. گروهی از این افراد هم هستند که همیشه از دیگران ناراحتند و برای همین هنگامی که در جمع هستند، احساس خیلی بدی را تجربه خواهند کرد. در نتیجه طبیعی است این افراد کم کم از جمع دور شوند و تنهایی را ترجیح دهند، اما وقتی آنها از دیگران فاصله می گیرند، طرز فکر و نگرش منفی که نسبت به جمع و دیگران دارند نیز تقویت می شود و در نتیجه نمی توانند با شرایط و موقعیت های جدید هماهنگ شوند.باید به ارتباط های اجتماعی خود شاخه های بیشتری بدهید. در این صورت متوجه تفاوت انسان ها خواهید شد و این به شما کمک میکند تا بهتر متوجه کلام و منظور افراد بشوید.

-در زمینه خودشناسی مطالعه کنید. وقتی با ویژگی های شخصیتی خودتان آشنا می شوید و خودآگاهیتان را بالا میبرید، بهتر میتوانید تفاوت انسان ها را درک کنید و این به شما کمک میکند بپذیرید که همه افراد مانند هم نیستند و کمتر از رفتارهای دیگران ناراحت میشوید.

یکی ازراههای جلوگیری از زودرنجی این است که بپذیریم که همه افراد مانند هم نیستند.رسیدن به خودشناسی و خودآگاهی می تواند بسیار کمک کننده باشد. چقدر از توانمدی ها و مهارتهای بالقوه خود اگاهی دارید؟

کلام آخر :

فرد زودرنج برای اینکه روشنی دنیا را به طور صحیح ببیند،نیاز است عینک سیاه را از چشمان خود بردارد و گیرندگی خود را اصلاح کند تا دنیا را زیباتر ببیند و ارتباطش با دیگران صمیمی، گرم و اصلاح گردد.در صورت حاد بودن مشکل، ارتباط با مشاور و روانشناس می تواند کمک کننده باشد.

انسان های زودرنج چگونه اند؟

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط

logo-samandehi

آمارگیر وبلاگ