آموزش های لازم پیش از ازدواج کدامند؟

  • 15 آذر 1395
  • 1164
  • 0

عاشق شدن و دل دادن راهی است که در بیشتر مواقع جوانها را به این فکر می اندازد که ازدواج کنند و تشکیل خانواده بدهند در حالی که این دلدادگی به تنهایی، برای تشکیل خانواده کافی نیست.

ازدواج خشت بنای خانواده است و در صورتی که بخواهیم در خانواده با مشکلات کمتری روبرو باشیم، نیاز است که به امر ازدواج و آموزشهای پیش از آن توجه ویژه ای داشته باشیم.

آیا واقعا ازدواج کردن به آموزش نیاز دارد و این مساله اینقدر جدی است که لازم است برای آن آموزش دید؟ آیا اجداد و نیاکان ما برای ازدواج آموزش میدیدند؟

کارشناسان معتقدند پیش از ازدواج کردن لازم است افراد آموزش های لازم را در این زمینه دریافت کنند و بر این باورند که نیاکان ما نیز این آموزش ها را دیده اند. آنها با توجه به ساده تر بودن زندگی در گذشته و وجود رسومی که تا حد زیادی انعطاف ناپذیر بود، آموزش های خود را چهره به چهره و از طریق محیط  دریافت میکردند. این درحالی است که در دنیای جدید که دائم در حال تغییر و تحول است، با وجود فرهنگ منعطف و کمرنگ شدن آداب و رسوم سنتی، با وجود زمان کمی که اعضای خانواده فرصت دارند در کنار یکدیگر باشند و از یکدیگر اصول را فرا گیرند، این نیاز که باید برای ازدواج کردن آموزش دید و آمادگی های لازم را پیدا کرد بیش از پیش احساس میگردد.

ازدواج یکی از مهم ترین و اصولی ترین تصمیم های زندگی هر فردی محسوب میگردد. به جهت اینکه نگاه واقع بینانه تری نسبت به ضرورت آموزش های پیش از ازدواج داشته باشیم امر مهم ازدواج را با چند مساله دیگر در زندگی روزمره مقایسه میکنیم.

گرفتن گواهی نامه رانندگی در مقایسه با ازدواج کردن :

همانگونه که همه میدانیم برای دریافت گواهی نامه رانندگی نیاز است که مراحلی را طی کنیم که شامل  موارد زیر است:

♦معاینه چشم  و آزمون بینایی

♦امتحان آیین نامه و قوانین رانندگی

♦امتحان رانندگی و اثبات مهارت رانندگی

و شما تنها پس از اینکه ثابت کنید مهارت های لازم را در این زمینه کسب کرده اید، مجاز هستید رانندگی کنید. برای دریافت گواهی نامه رانندگی شما باید از هر نظر مهارت های کافی را داشته باشید، چرا که رانندگی بد می توانند خسارات جبران ناپذیری را به شخص و جامعه وارد سازد.

اما متاسفانه برای ازدواج کردن تمامی مهارت های شخص مورد آزمون قرار نمیگیرد و تنها به سلامت جسمی افراد توجه می شود و به راحتی با ثبت در یک دفترخانه(البته برای دختران با اجازه پدر یا جد پدری خود) ازدواج افراد ثبت می شود و بنیان خانواده تشکیل میگردد بدون اینکه توجهی شود که این دو شخص از نظر روحی و ذهنی شرایط پذیرش مسئولیت های یک زندگی مشترک را دارند ؟

به نظر کارشناسان در مقایسه با مراحل اخذ گواهی نامه رانندگی، برای امر ازدواج آزمون هایی مورد نیاز است که می تواند موارد زیر را شامل شود:

♦آزمونی برای اثبات کفایت و رشد متناسب بینش فرد درباره ایجاد یک خانواده

♦آزمونی برای میزان آشنایی فرد با مشکلات و انتظارات ازدواج و قوانین حاکم بر زندگی مشترک

♦آزمونی برای اثبات مهارت های فرد در زمینه ارتباط سازی مثبت و حل مساله

به نظر شما در صورت وجود چنین آزمون هایی چند درصد از زوجینی که قصد ازدواج دارند مجوز ورود به دنیای تاهل را دریافت میکنند؟

اگر نظامی می تواند برای دریافت گواهی نامه رانندگی چنین آزمون ها و مراحلی را طراحی کند آیا نیاز نیست که سیستمی را نیز برای آموزش هایی در زمینه ایجاد مهارت های پیش از ازدواج تعیین کند تا افراد بتوانند پس از کسب مهارت های لازم  و بدست آوردن صلاحیت در این زمینه پا به عرصه جدیدی از زندگی خود بگذارند و کانون خانواه جدید را تشکیل دهند؟

آیا خسارت های ناشی از یک ازدواج ناموفق از خسارت های ناشی از رانندگی بد کمتر است؟

صرف وقت برای برگزاری مراسم ازدواج نسبت به یادگیری درباره ازدواج:

حتما شما هم از وقت و پولی که افراد برای خوب برگزار شدن مراسم ازدواجشان صرف میکنند اطلاع کافی دارید. در یک مقایسه ساده به راحتی می توانیم عمق این فاجعه را دریابیم. در مقایسه با زمانی که صرف برگزاری مراسم ازدواج می شود، افراد چقدر زمان و هزینه برای  آموزش و مشاوره های پیش از ازدواج صرف میکنند؟ چقدر زمان برای شناخت یکدیگر میگذارند؟

"دیوید اولوسون" میگوید: آنها انرژی زیادی برای انتخاب کیک عروسی صرف میکنند،کیکی که در عرض چند ثانیه توسط مهمانان گرسنه خورده می شود،حال آنکه باید انرژی خود را برای آموختن اصول پویای ازدواج  و بالا بردن مهارت های لازم برای همسر شدن و پدر یا مادرشدن به کار گیرند و متاسفانه این اشتباه بزرگ جوانان است.

در جامعه ما برای ازدواج کافی است کسی را درنظر بگیرید، اگر عاشق شده باشید که چه بهتر، درغیر این صورت طی چندین جلسه با یکدیگر بیشتر آشنا می شوید وطی مراسم با شکوهی ازدواج خواهید کرد، پس از آن شما همسران هستید و راهنمایی های اندک و مشکلات بسیار که برای حل آنها آموزشی ندیده اید و اصلا نمیدانستید که لازم بوده آموزش ببینید.

کلام آخر:

با وجودی که کارشناسان معتقدند ازدواج یکی از مهم ترین برنامه های زندگی هر فرد است، انتظار می رود حداقل در حد سایر برنامه های مهم زندگی، برای آن وقت و انرژی از طرف جامعه و خود افراد در نظر گرفته شود.

نویسنده: زهرا ستوده برگرفته از کتاب "ازدواج" تالیف مهدی میر محمد صادقی

 

آموزش های لازم پیش از ازدواج کدامند؟

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 0

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط

logo-samandehi

آمارگیر وبلاگ